Skuteczność nauki języka niemieckiego w grupie może zależeć od wielu czynników. Decydując się na zajęcia grupowe powinnaś/ powinieneś brać pod uwagę przede wszystkim wielkość grupy, poziom zaawansowania uczestników oraz obszar tematyczny, jaki zaproponuje prowadzący.
Osobiście jestem zwolenniczką konwersacji w grupach 3-4 osobowych, tak aby każdy miał szansę wypowiedzieć się w temacie. A tematy przedstawiam jeszcze przed rozpoczęciem każdego cyklu konwersacji. Uważam, że każdy uczestnik powinien je wcześniej znać i świadomie podjąć decyzję o przystąpieniu do grupy.
Zajęcia grupowe są ciekawą odskocznią od zajęć indywidualnych. Mogą przynieść dużo nowych pomysłów do nauki, motywację i będą z pewnością impulsem do systematycznego działania.
Konwersacje to rozmowy w dużym stopniu nastawione bardziej na efektywną komunikację i sprawne formułowanie swoich myśli, niż bezbłędne mówienie, czyli jednoczesne pilnowanie wszystkich zasad gramatycznych. Jednocześnie uważam, że uczeń powinien otrzymać od lektora komentarz o popełnianych przez siebie błędach. Jednak wszelkie metody ich poprawiania powinny być ustalone wcześniej z grupą, tak aby nie przerywać ciągłości wypowiedzi.
Jakie korzyści dają zajęcia grupowe ?
Każdy uczestnik wnosi coś unikalnego do grupy – różne doświadczenia, akcenty, formę wypowiedzi, style uczenia się, poczucie humoru i wiele innych….
1. UDZIAŁ W SPONTANICZNYCH DYSKUSJACH
Pierwsze i chyba najważniejsze przy zajęciach grupowych jest to, że wychodzisz ze strefy komfortu w komunikacji ze znaną Ci już osobą, czyli Twoim nauczycielem ! Dzięki temu, że któryś z uczestników kursu nie zgodzi się z Twoim zdaniem, może rozwinąć się bardzo interesująca , a przede wszystkim spontaniczna dyskusja. A podczas spontanicznych dyskusji ćwiczysz właśnie swoją płynność językową, bo nie masz za dużo czasu zastanawiać się nad ewentualnymi błędami. Po prostu mówisz… !
2. ĆWICZENIE MÓWIENIA PRZED GRUPĄ
Biorąc udział w dyskusji ćwiczysz mówienie przed grupą, co przenosi się również na sferę zawodową. To bardzo dobre ćwiczenie dla osób, które pracują w dużych firmach , biorą udział w większych spotkaniach, przeprowadzają prezentacje, czy też po prostu odczuwają lęk przed mówieniem przy większej ilości osób. Dyskusje w grupie to jeden ze sposobów, żeby poczuć się pewniej przed dużą ilością słuchaczy.
3. OSŁUCHANIE SIĘ Z RÓŻNYMI STYLAMI WYPOWIEDZI
Wspólne słuchanie się nawzajem przyspiesza proces nauki języka niemieckiego. Podczas zajęć 1:1 przyzwyczajasz się do tego, jak rozmawia z Tobą Twój nauczyciel. Słuchając innych uczestników masz szansę osłuchać się z innym akcentem, inną wymową i formą wypowiedzi. Pamiętaj, że językiem niemieckim nie zawsze posługują się rodowici Niemcy i Niemki. Są to często osoby innych narodowości, które tak jak Ty uczą się języka i nie zawsze ich wypowiedz jest idealna, tak jak by tego chcieli.
4. MOTYWACJA
Podczas samodzielnej nauki czasami trudno o utrzymanie motywacji na tym samym poziomie.
Ucząc się w grupie, uczestniczysz w tworzeniu małej społeczności, której członkowie wspierają się nawzajem w dążeniu do wspólnego celu. W grupie czerpiesz motywację od innych. Inspirujesz się nowymi pomysłami. Także wzajemna pomoc i rozmawianie o podobnych problemach językowych przynosi po prostu ulgę i poczucie, że nie jesteś w tym wszystkim sam/sama.
Podsumowując, po efektywnych i zajęciach grupowych powinnaś/ powinieneś się spodziewać przede wszystkim :
– poprawy swojej płynności językowej
– wzrostu poczucia pewności w mówieniu przed grupą
– kolejnej dawki motywacji do nauki
– osłuchania z różnymi rodzajami wypowiedzi w j.niemieckim